V.1 Hulladékok

A kereskedelemben legjellemzőbb szennyező forrás a csomagolás, melyek jelentős részben újrahasznosítható anyagokban történik (papír, műanyag, fém). A hulladék csökkentésének érdekében a nagyobb kereskedelmi egységek a csomagolási hulladékaikat (pl. gyűjtőcsomagolás, raklapok) már szelektíven gyűjtik és szállíttatják el.

Egyes kereskedelmi típusokban veszélyes hulladékok is keletkeznek. Pl.:

  • élelmiszer kereskedelemben állati eredetű hulladékok
  • vegyi áru kereskedelemben festékek, lakkok, veszélyes keverékek
  • gépjármű és alkatrész kereskedelem esetén olajok, zsírok
  • vendéglátásban a használt sütőzsiradékok

Ezen hulladékok különleges kezelést igénylő (veszélyes) hulladékok. Ezen hulladékok jellemzői, hogy a törvény mellékletében felsorolt tulajdonságok közül eggyel vagy többel rendelkezik, illetve ilyen anyagokat vagy összetevőket tartalmaz, eredete, összetétele, koncentrációja miatt az egészségre, a környezetre kockázatot jelent.

A veszélyes hulladékokkal kapcsolatos alapvető jogszabály a veszélyes hulladékkal kapcsolatos egyes tevékenységek részletes szabályairól szóló 225/2015. (VIII. 7.) Korm. rendelet (https://njt.hu/jogszabaly/2015-225-20-22).

A veszélyes hulladékok mennyiségét, minőségét a termelőnek kell nyilvántartania és bevallania, a környezetvédelmi hatóságok által is ellenőrizhető módon, a hulladékot okozó folyamatra felírt anyagmérleggel. Az anyagmérlegnek tartalmaznia kell a folyamat bemeneti, valamint kimeneti adatait, beleértve a szennyezőanyagként vízbe, levegőbe bocsátott anyagmennyiségeket is.

A veszélyes hulladékok kiválasztására, illetve további minősítésére a veszélyességi jellemzők szolgálnak. A veszélyességi jellemzők: robbanó, oxidáló, tűzveszélyes, irritáló, ártalmas, mérgező, karcinogén, maró, fertőző, teratogén, mutagén.

Hulladékok osztályozása veszélyesség szerint:

  • Különösen veszélyes hulladékok,
  • Fokozottan veszélyes hulladékok,
  • Mérsékelten veszélyes hulladékok,
  • Különleges kezelést nem igénylő hulladékok.

Bár országonként eltérően sorolják be a hulladékokat a veszélyességi kategóriákba, a Bázeli Egyezményhez csatlakozó államoknál közel azonos besorolás várható.

A veszélyes hulladék tulajdonosának meg kell akadályoznia, hogy a veszélyes hulladék a talajba, a felszíni, a felszín alatti vízbe, a levegőbe jutva a környezetet szennyezze, vagy károsítsa. A veszélyes hulladék tulajdonosa köteles a veszélyes hulladék kezeléséről gondoskodni.