II.3 Önellenőrzés

A belső ellenőrzés (önellenőrzés) független, tárgyilagos bizonyosságot adó és tanácsadó tevékenység, amelynek célja, hogy az ellenőrzött szervezet működését fejlessze és eredményességét növelje.

Élelmiszeripari vonatkozásban

  • az élelmiszer-vállalkozás működéséhez kapcsolódó,
  • az élelmiszerek megfelelő minőségével, az élelmiszer-biztonsággal, az azonosíthatósággal, a nyomonkövetéssel és az élelmiszerek jelölésével kapcsolatos,
  • hazai-uniós és nemzetközi jogi aktusaiban, az adott élelmiszer-vállalkozás tevékenységének jellegét, sajátosságait és méretét figyelembe vevő, az élelmiszer-vállalkozás által tevékenységére vonatkozóan kidolgozott követelményrendszerben előírt kötelezettségek,
  • melyeket az élelmiszer-vállalkozás önmaga ellenőrzi (szükség szerint szakértők bevonásával).

Az élelmiszer-vállalkozások által működtetendő önellenőrzési rendszerre vonatkozó követelményekről szóló 28/2017 (V.30.) FM rendelet minden élelmiszer-vállalkozás részére kötelezően előírja az önellenőrzést. A rendelet 2018. január 1-től hatályos.

Jelen jogszabály nem új előírás, korábbi európai uniós és magyar jogszabály is rendelkezik ebben a témakörben:

  • EU: 2073/2005/EK rendelet 4. cikke szerinti az élelmiszer-ipari vállalkozó felelőssége és kötelezettsége biztosítani a tevékenysége során e rendeletben meghatározott mikrobiológiai kritériumokat.
  • Hazai: Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. XLVI. törvény 22. § (1) bekezdés b) pontja szerint az élelmiszer-vállalkozás működése során olyan önellenőrzési, minőségbiztosítási, nyomonkövetési, termék-visszahívási rendszereket vagy ilyen rendszerek elemeit kell működtetni, amelyekkel biztosítható az élelmiszer biztonságossága, megfelelő minősége, azonosíthatósága és nyomonkövethetősége.