II.5 Jelölés, címkézés

Az élelmiszerek címkézésének/jelölésének alapvető célja, hogy tájékoztassa a fogyasztót az élelmiszer jellegéről, tulajdonságairól. Az élelmiszerek címkéjének elkészítésénél alapelvként kell érvényesíteni a pontos, valósághő tájékoztatást, lehetővé téve ezzel a fogyasztó számára a megfelelő választás lehetőségét.

Az élelmiszerek jelölése kapcsán többnyire a csomagolt élelmiszerekre gondolunk, de jelölésnek számít a csomagolatlan élelmiszerek kísérő dokumentumainak ide vonatkozó adatai, az eladás helyén, a fogyasztó tájékoztatására szolgáló, a termék paramétereit leíró információk is.

A jelölésre 2014. december 13. napjától Az Európai Parlament és a Tanács 1169/2011/EU Rendelete (2011. október 25.) a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról elnevezésű uniós jogszabály vonatkozik. A rendelet részletesen szabályozza az élelmiszerek címkéjén kötelezően feltüntetendő elemeket. Az ábrán a kötelezően feltüntetett elemeket láthatjuk:

Forrás: portal.nebih.gov.hu

Ezeken túlmenően számos uniós és hazai rendelet szabályozza a különleges termékek jelölését (pl. kenyér és pékáruk, friss húsok, lédig termékek, zöldség-gyümölcs stb.)

Friss húsok tekintetében az uniós előírás, valamint a hazai 36/2014. (XII. 17.) FM rendelet az élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról megfogalmazza, hogy melyek azok az információk, melyeket az adott friss húsról tudni kell és melyek azok, melyekről a fogyasztót is tájékoztatni szükséges.

Szarvasmarha esetében még a pultból történő lédig értékesítés esetén is szükséges feltüntetni a marhalevél adatait (1760/2000/EK rendelet)

  • Egy referenciaszámot vagy referenciakódot, amely biztosítja a kapcsolatot a hús és az állat vagy állatok között. Ez a szám lehet annak az állategyednek az azonosítószáma, amelyből a húst nyerték, vagy egy állatcsoportot jelölő azonosítószám (ez az ENAR);
  • A vágóhíd jóváhagyási számát, ahol az állatot vagy állatcsoportot levágták, és a tagállamot vagy harmadik országot, ahol a vágóhíd fekszik. A felirat a következő: „Levágva: (tagállam vagy harmadik ország neve) (jóváhagyási szám)”;
  • A darabolóüzem jóváhagyási számát, ahol a hasított testet vagy testeket darabolták, és a tagállamot vagy harmadik országot, ahol a darabolóüzem fekszik. A felirat a következő: „Darabolva: (tagállam vagy harmadik ország neve) (jóváhagyási szám)”.

Sertés, kecske, juh és baromfi esetében a hatályos jogszabályok szerint már a pultban is fel kell tüntetni a származási helyet, kiírással, illetve zászlóval jelölve.

Amennyiben a terméket feldolgozzuk (pl. előre daráljuk, szeleteljük, csomagoljuk, előkészített húst gyártunk), akkor annak nyomonkövetését biztosítani kell a feldolgozási folyamat során és a csomagolásán a 1169/2011/EU rendelet szerinti információk mellett fel kell tüntetnünk egy a nyomonkövetést biztosító jelet/számot stb. Ezt nevezzük LOT-nak (angolul az árutétel).

Erre vonatkozólag az egységben az előállítási folyamatokról gyártási naplót kell vezetni, arra minden alapanyag információit fel kell vezetni, és a végterméken egy tételazonosítót feltüntetni, mellyel visszakereshetők/ezzel együtt vissza is hívhatók a hibás termékek.

Zöldség-gyümölcs jelölés tekintetében a termék neve, származási helye, a gyártó/csomagoló, csomagolási egység, ill. tételazonosító minden esetben kötelezően feltüntetendő információ (amennyiben magyar termékről van szó, akkor a nemzeti zászló elhelyezése is kötelező). Ezen kívül több zöldségre és gyümölcsre speciális előírások vonatkoznak, melyet az 543/2011/EU rendelete tartalmazza.

Jogszabályban szabályozott termékek további feltüntetendő paraméterei:

Termék

Paraméter

alma

osztály, méret, fajta

citrusfélék

osztály, méret, fajta

kivi

osztály, méret

saláták

osztály, méret

őszibarack, nektarin

osztály, méret, gyümölcs hússzín

körte

osztály, méret, fajta

szamóca

osztály

étkezési paprika

osztály, fajta, kereskedelmi típus vagy szín

csemege szőlő

osztály, fajta

paradicsom

osztály, méret (kivéve fürtös, koktél)

görögdinnye

osztály, méret (ha méret szerint válogatták a görögdinnyét) megadva a legkisebb és a legnagyobb tömeget, gyümölcshús színe, ha az nem piros, magnélküli amennyiben ennek megfelel, darabszám

termesztett gomba

osztály, méret, szín, vágott vagy vágatlan tönkű

burgonya

újburgonya, étkezési burgonya, fajta, osztály, főzési típus (A, B, C)

Amennyiben a zöldségekből vagy gyümölcsökből salátát, présleveket készítenek a kereskedelmi egységben, úgy arról is gyártási napló vezetése szükséges megfelelő tételazonosító alkalmazásával.