III.2 Tűzvédelem

A tűzvédelem és a jogszabályokban előírt kötelezettségek betartása a munkavédelemhez hasonlóan szerves részét képezi a biztonságos munkavégzésnek, illetve vészhelyzet esetén a biztonságos menekülésnek.

A tűzvédelem részletes szabályait a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény határozza meg.

A tűzvédelem a tűz elleni védekezést jelenti, amely gyűjtőfogalom magában foglalja a tűzesetek megelőzését, a tűzoltási feladatok ellátását, a tűzvizsgálatot, valamint ezek feltételeinek biztosítását is.

Szorosan kapcsolódó jogszabályok:

  • 30/1996. (XII. 6.) BM rendelet a tűzvédelmi szabályzat készítéséről
  • 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az országos tűzvédelmi szabályzatról
  • 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet a tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről, a tűzvédelmi szakvizsgával összefüggő oktatásszervezésről és a tűzvédelmi szakvizsga részletes szabályairól
  • 9/2015. (III. 25.) BM rendelet a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, az önkormányzati és létesítményi tűzoltóságoknál, az önkéntes tűzoltó egyesületeknél, valamint az ez irányú szakágazatokban foglalkoztatottak szakmai képesítési követelményeiről és szakmai képzéseiről

A gazdálkodó szervezetekkel szemben 5 fő követelmény fogalmazható meg:

  1. Önmaguk kötelesek gondoskodni a tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelemről.
  2. Megfelelő biztonságot kell nyújtaniuk azoknak, akiket foglalkoztatnak.
  3. Rendeltetésszerű működésük során ne jelentsenek tűz- és robbanásveszélyt a környezetükre.
  4. Az általuk létrehozott termékek, illetőleg szolgáltatásaik - ha azokat megfelelően veszik igénybe - ne veszélyeztessék a fogyasztót.
  5. Teremtsék meg a tevékenységük során keletkezhető tűz és műszaki baleset észlelésének, jelzésének, eloltásának, elhárításának szervezeti, szervezési, személyi és tárgyi feltételeit.

A fenti fő követelményeknek megfelelően minden munkáltató köteles gondoskodni az alábbiakról:

  • Az újonnan belépő munkavállalókat előzetes tűzvédelmi oktatásban kell részesíteni, illetve évente legalább 1 alkalommal ismétlő oktatásban részesíteni a foglalkoztatottakat.
  • El kell készíteni a tűzvédelmi szabályzatot, és ki kell dolgozni a tűzriadó tervet.
  • Gondoskodni kell a tűzvédelmi eszközök, berendezések (tűzoltó készülék, tűzcsapok, tűzjelző rendszer, sprinkler rendszer, hő- és füstelvezető) biztosításáról, karbantartásáról és felülvizsgálatáról, illetve az iratok, nyilvántartások naprakészen való tartásáról.
  • Jogszabályban meghatározottak szerint a veszélyességnek, technológiának, alkalmazotti létszámnak megfelelően tűzvédelmi végzettséggel rendelkező személyt kell foglalkoztatni/megbízni a feladatok ellátásával

Legfontosabb tűzvédelmi dokumentációk:

  • Tűzvédelmi Műszaki Megfelelőségi Kézikönyv (TMMK) OTSZ rendelkezése szerinti esetekben
  • Tűzvédelmi Szabályzat (5 főnél több munkavállaló, 50 fő feletti befogadóképesség esetén és kereskedelmi szálláshelyen)
  • Tűzriadó Terv (30/1996. (XII. 6.) BM rendeletben meghatározott esetekben)
  • Tűzvédelmi Üzemeltetési Napló (tűzvédelmi berendezések üzemeltetéséhez)
  • Oktatási naplók, tűzvédelmi szakvizsga bizonyítványok
  • Felülvizsgálati jegyzőkönyvek (tűzvédelmi berendezést, készüléket, felszerelést, technikai eszköz, villamos - és villámhárító berendezések)

Mivel a munkavédelmi, munkaegészségügyi és tűzvédelmi feladatok ellátása szaktevékenység, így azok elvégzéséhez jogszabályban meghatározott végzettséggel, képesítéssel rendelkező megfelelő szakmai tapasztalattal bíró (jellemzően külsős vállalkozás) igénybevétele szükséges.