V. Környezetvédelem

A környezetünk igen összetett, bonyolult rendszert alkot, fizikai, kémiai, biológiai körülmények összességét értjük alatta. A környezetvédelem ezen elemeknek a védelmét szolgálja.

„Olyan céltudatos, szervezett, intézményesített emberi (társadalmi) tevékenység, amelynek célja az ember ipari, mezőgazdasági, bányászati tevékenységéből származó káros következmények kiküszöbölése és megelőzése az élővilág és az ember károsodás nélküli fennmaradásának érdekében”

(Láng István: Környezet- és Természetvédelmi Lexikon, Akadémiai Kiadó, 2002.)

Környezetszennyezésről akkor beszélünk, ha valamely tevékenység vagy folyamat következményeként a környezetet alkotó egységek közül egy vagy akár több egység (víz, levegő, élővilág stb.) összetétele, működése megváltozik.

A kereskedelmi tevékenységnek is vannak környezetvédelmi következményei, például a szállítás, amely szén-dioxid kibocsátással jár vagy a csomagolóanyagok, a keletkező szennyvíz és hulladékok.

A kereskedelem számára több jogszabály is előír környezetvédelmi kötelezettségeket.

Fontosabb jogszabályok:

Egyes termékcsoportok egyedi szabályozás alatt állnak annak érdekében, hogy a környezetvédelmi szempontok kiemelten érvényesülhessenek, ilyenek például:

  • Az elektromos és elektronikai berendezések
  • A csomagolóanyagok és eszközök
  • A gépjárművek
  • A hulladék olajok