II.7.1 Fontosabb uniós élelmiszer-biztonságot érintő jogszabályok

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 178/2002/EK RENDELETE az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról

A rendelet alapvető célja, hogy tagállamok élelmiszer- és takarmánybiztonsági követelményei között ne legyen jelentős különbség, mert az akadályozná az élelmiszerek és takarmányok Közösségen belüli szabad mozgását. Ennek érdekében olyan alapfogalmakat és keretfeltétel rendszereket fogalmaz meg a jogszabály, mely alapján egységesen lehet értelmezni minden tagállam élelmiszer-biztonsági előírásait.

Az élelmiszerbiztonság érdekében figyelembe kell venni az élelmiszertermelési folyamat minden aspektusát, az elsődleges termelést és az állati takarmány előállításától az élelmiszerek értékesítéséig és fogyasztóhoz jutásáig, hiszen a lánc minden elemének hatása lehet az élelmiszerbiztonságra.

Az élelmiszerek és takarmányok biztonságára vonatkozó tudományos és technikai kérdések egyre fontosabbá és összetettebbé válnak. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság felállításának célja, hogy segítse a jelenlegi tudományos és technikai segítségnyújtási rendszert.

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 852/2004/EK RENDELETE az élelmiszer-higiéniáról

A rendelet összhangban az élelmiszerjogról szóló 178/2002/EK rendelettel meghatározza az élelmiszer-higiénia általános elveit, az élelmiszeripari vállalkozók felelősségét, kötelezettségeit. Rendelkezik a HACCP elveken alapuló rendszerek alkalmazásáról, a hatósági ellenőrzésekről, a nemzeti és közösségi útmutatók kidolgozásáról, a behozatal és kivitel szabályairól.

Mellékleteiben részletszabályokat fogalmaz meg egyes tevékenységi részterületekre, mint pl. szállítás, előállító tevékenységek, hulladékkezelés, vízellátás, személyi higiénia, egyedi csomagolás, hőkezelési eljárások, képzés stb.

EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 853/2004/EK RENDELETE az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról

Az állati eredetű élelmiszerekre irányadó különleges higiéniai követelményeket az Európai Parlament és a Tanács 853/2004/EK rendelete tartalmazza, kiegészítve a 852/2004/EK rendeletben foglaltakat. A rendelet értelmében a húson és az abból készült termékeken kívül állati eredetű élelmiszernek minősülnek a tej, a tejtermékek, valamint a tojástermékek, halászati termékek, kagylók, békák, csigák.

A jogszabály mellékleteiben meghatározza állatfajta /fajtacsoport bontásban a vágóhidakra, darabolóüzemekre, a hűtésre, szállításra, azonosító jelölésre, címkézésre vonatkozó technológiai és higiéniai követelményeket.

A BIZOTTSÁG 2073/2005/EK RENDELETE az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumairól

Az élelmiszerekben lévő mikrobiológiai veszélyforrások az élelmiszer-eredetű megbetegedések egyik fő forrását jelentik. Az élelmiszerek nem tartalmazhatnak mikroorganizmusokat, azok által termelt toxinokat vagy anyagcseretermékeket olyan mennyiségben, amely elfogadhatatlan mértékű kockázatot jelent az emberi egészségre.

A jogszabályban meghatározott mikrobiológiai kritériumok (egyes mikroorganizmusok) elfogadható mértékének egységesítése az eltérő értelmezések elkerülése érdekében vált szükségessé, és egyben útmutatást adnak az élelmiszerek és azok gyártási, kezelési, szállítási és forgalmazási folyamatainak elfogadhatóságáról is.

A mikrobiológiai kritériumok használata szerves részét kell, hogy képezze a HACCP-alapú eljárások és más higiéniai védőintézkedések alkalmazásának.

 

A fenti alapjogszabályokon kívül számos - egyes termékekre, az élelmiszercsomagolásokra, adalékanyagokra, szennyeződések tilalmára, állategészségügyi témában kórokozó mentességre stb. vonatkozó - speciális előírásokat tartalmazó uniós rendelet megtalálható az EU jogszabály gyűjteményében, illetve a NÉBIH aktuális jogszabályi gyűjteményében

https://eur-lex.europa.eu/summary/chapter/food_safety.html?root_default=SUM_1_CODED=30
https://portal.nebih.gov.hu/-/elelmiszer-jogszabalyok-jegyzeke