A 210/2009 (IX.29.) Korm. rendelet értelmében a kémiai biztonságról szóló törvény szerinti veszélyes anyagok és keverékek, valamint az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (54/2014. (XII. 5.) BM rendelet) szerint fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag kizárólag üzletben forgalmazható termékek csoportjába tartoznak. Ennek megfelelően forgalmazásukhoz működési engedély szükséges. Eljárásrend a korábban leírtak szerint működik.
Vegyi áruk forgalmazásának esetében szakhatóságként a kormányhivatal járási hivatalainak Népegészségügyi Szakigazgatási szervei vesznek részt, OTSZ hatálya alá tartozó termékek esetén pedig az illetékes katasztrófavédelmi igazgatóságok.
Vegyi áruk forgalmazásra vonatkozó dokumentációs előírások:
- Működési engedély
- A magyar nyelvű biztonsági adatlap és címke
- OSZIR (korábbi OKBI) bejelentés (nem összekeverendő az egyéb engedélyeztetésekkel, vagy a REACH regisztrációval) birtokában kezdhető meg a forgalmazás. Engedélyeztetni csak speciális termékeket kell, mint például a biocidokat vagy a növényvédőszereket.
- Viszonteladói minőségben nem kell OSZIR bejelentést tenni.
OSZIR rendszer:
Minden vállalkozásnak, mely veszélyes keverékekkel foglalkozik (előállít, értékesít, tárol, felhasznál) regisztrálnia kell a céget, illetve a veszélyes készítményt az OSZIR rendszerben.
2021. január elsejétől az EU valamennyi tagállamában egységes PCN rendszerre kell áttérni. Ez elsődlegesen az előállítókat, importőröket, csomagolókat érinti, a továbbforgalmazót (csak bizonyos esetekben) és a végfelhasználót nem.
Kérdéses, hogy felhasználói oldalról marad-e az OSZIR rendszer. Jelenleg az OSZIR rendszer használatához először regisztrálni kell, majd a tevékenységnek megfelelően a bejelentést megtenni. Az eljárás illetékköteles. Teljesítése átutalással történik. Illeték díja: forgalmazás esetén 7800 Ft.
Biztonsági adatlapok:
A biztonsági adatlap információt szolgáltat a felhasználók számára a vegyszerek, veszélyes anyagok fizikai, kémiai és élettani hatásairól, valamint a vegyi anyagok biztonsági felhasználásáról, a tárolásáról és a maradék biztonságos felhasználásáról.
A biztonsági adatlapok és a címkék tartalmi követelményeit a CLP szabályozza. A globális harmonizációs rendszer (Globally Harmonised System - GHS) 16 pontban határozza meg a biztonsági adatlap formai követelményeit.
A biztonsági adatlapot a termék első szállításakor kell átadnia a vevőnek. Többszöri (folyamatos) szállítás esetén, csak akkor szükséges ismét adatlapot adni, ha időközben az adatlap újabb verziója már rendelkezésére áll.
Foglakozásszerű felhasználók részére a forgalmazónak át kell adnia a biztonsági adatlapot és ennek megtörténtét bizonyítható módon dokumentálnia is kell.
Lakossági végfelhasználó tájékoztatására elsősorban a termék címkéje szolgál, azonban a lakossági felhasználó is tarthat igényt biztonsági adatlapra. Kérésére ezt biztosítani kell!
A biztonsági adatlap átadása minden esetben bizonyítható, dokumentált módon történjen, hiszen egy hatósági ellenőrzés során tudnunk kell bizonyítani, hogy valóban átadtuk a vevőnek az adatlapot.
Az adatlap átadása történhet elektronikusan, fizikai adathordozón vagy nyomtatott formában is
OTSZ hatálya alá tartozó anyagoka a kereskedelemben:
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat meghatározza azt, hogy egyes kereskedelmi rendeltetések esetén milyen mennyiségben és milyen módon lehet tárolni (értékesíteni) fokozottan tűz-és robbanásveszélyes készítményeket.
A tárolható mennyiség függ az alapterülettől, a tűzszakaszoktól, az oltóberendezés meglététől/hiányától, illetve az együtt tárolt anyagok jellegétől is Gyakorlatban ez 1000-9000 liter/kg tárolási kapacitást jelenthet egyidejűleg bontatlan csomagolásban.
Tárolás során fokozottan kell ügyelni a nem éghető anyagból készült tároló használatára, illetve az együttárolás szabályaira is.
Vegyi termékek online kereskedelmének szabályai:
A koronavírus visszaszorítása érdekében tett – és elsősorban a hagyományos kiskereskedelmet érintő – korlátozások miatt, illetve a vásárlási szokásokban az elmúlt években bekövetkező változások hatására megjelentek a vegyi termékek is az online kereskedelemben. Napjainkban számos webáruház kínálatában megtalálhatók vegyipari termékek, annak ellenére, hogy a veszélyes vegyi termékek ilyen jellegű kereskedelmét a vonatkozó jogszabályok nem engedélyezik
A 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet 3. melléklete értelmében a kémiai biztonság jogszabályai által veszélyesnek osztályozott anyagok, keverékek – néhány a jogszabályban meghatározott kivételtől eltekintve – kizárólag üzletben forgalmazhatóak.
A rendelet szövegéből logikusan következik, hogy a nem veszélyes vegyipari termékek szabadon értékesíthetők az online platformokon.
Veszélyesnek azok a termékek minősülnek, amelyek biztonsági adatlapjának 2. szakaszában legalább egy H-mondat (figyelmeztető mondat) feltüntetésre került az osztályozás során. Veszélypiktogram hiányában is veszélyesnek minősülhet egy adott anyag vagy keverék. A veszélyesség eldöntésekor kizárólag a H-mondatok a mérvadóak.
Alapesetben elmondható, hogy online értékesítés esetén a háttérben van „üzlet” mely működési engedély, valamint szakhatósági hozzájárulás alapján végzi tevékenységét, az online értékesítés pedig a gyakorlatban „házhoz szállításként” működik.
KAPCSOLÓDÓ JOGSZABÁLYOK:
- a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet
- az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet
- 2000. évi XXV. törvény a kémiai biztonságról
- 44/2000. (XII.27.) EüM rendelet a veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel kapcsolatos egyes eljárások, illetve tevékenységek részletes szabályairól
- 38/2003. (VII. 7.) ESzCsM-FVM-KvVM együttes rendelet a biocid termékek előállításának és forgalomba hozatalának feltételeiről